Araç Kaplama

Araç Kaplama

Sektörümüzde araçlar üzerine uygulanan reklam çalışmalarına araç kaplama yada araç giydirme denilmektedir. Araçlar kötü hava şartlarında sürekli maruz kaldıkları için reklam kaplamasının yapılacağı folyonun özel bir folyo olması gerekir. Araç kaplamada hem uzun ömürlü olması için hemde oluklu araçlarda hatasız uygulama yapabilmek için cast folyo ( araç folyosu ) kullanılmaktadır. Cast folyo üzer,ne baskı yapılıp kullanılabileceği gibi araç renk değişimi içinde kullanılmaktadır.

Yalnızca KOBİ’ler değil , köklü kuruluşlarda araç kaplamasına büyük önem vermektedir. Amaç akılda kalıcılık ve hedef kitle sınırını genişletmektir. Gün boyu yollarda gezen araçlar firmanın ücretsiz reklam kanalıdır.

Araç kaplaması 2 şekilde yapılmaktadır. Kısmi  Araç Kaplama ve Tam Araç Kaplama.

Araç kaplamaya aşamaları;

  1. Aşama: Öncelikle araç üzerine yapılacak reklam/ hizmet çalışmasının ölçekli olarak grafik tasarımının yapılmasıdır.
  2. Aşama: Bilgisayar ortamında tasarımı yapılan grafik tasarım araç üzerine giydirilecek paylarda dijital baskı makinalarında basılmasıdır.
  3. Aşama: Aracın kaplama öncesi mutlaka temizlenmesi gerekir. Temizliği tamamlanan aracın tüm parçaları dikkatlice çıkarılarak uygulamaya uygun hale getirilir.
  4. Aşama: Folyo parçaları uygun yerlere tutturularak uygulamaya başlanır. Cast folyonun esneme özelliği vardır , oluk aralarında gerekli görüldüğü hallerde sıcak hava verilerek esneme özellği arttırılır. Giydirme işlemi bittikten sonra sökülen parçalar titizlikle yerine takılır ve araç hazır hale getirilir.

Aracın camlı yerlerine reklam kaplaması yapılacaksa one way vision folyo kullanılmaktadır. Cast folyo cama uygulandığında görüntüyü kapatır ancak owv dışarıyı görmeyi engellemez. Sonuç olarak aracın kaporta kısmı cast folyo ile giydirilirken camlı kısımları owv ile devam eder ve bir bütünlük sağlar. Dışardan bakıldığında görsel bir bütün olarak görünür.