Tabela Sistemleri

Tabela Sistemleri

 

Açıkhava reklam faaliyetlerinin ilk yıllarında fırça ve boya kullanılarak sınırlı imkanlarla yapılmaya çalışılan imalat işlemleri günümüz teknolojisiyle neredeyse sınırsız olanaklar sunar hale gelmiştir. Bugün tabela imalatında birçok malzeme ve çeşit bulunmaktadır ve üretilen tabelalar fiyat ile doğru orantılı olarak sınırları zorlayıcı niteliklere sahip olabilmektedir.

Genel olarak tabela sistemleri Işıklı Tabela ve Işıksız Tabela Sistemleri olarak 2’ye ayrılır. Tabela imalatının düz bir zemin üzerine yazılan yazıdan tutunda modern çizgileri barındıran mimari uygulamalara kadar ucu açıktır. Kısaca birkaç tabela çeşidine değinmek gerekirse ;

 

  • Kompozit Tabela : Alüminyum kompozit panel; iki adet levha ve arasındaki düşük yoğunluklu polietilen malzemenin birleşiminden oluşan , genellikle dış cephe kaplamada kullanılan ancak reklam sektöründe de sıkca tercih edilen mevsim şartlarına dayanıklı bir yapı malzemesidir. Birçok renkte imalatı olmaktadır , cnc kesime uygundur. Hem ışıklı hemde ışıksız tabela imalatında kullanılabilir. Levha olarak satılmaktadır.
  • Işıksız Kompozit Tabela : Tabela imalatında ilk aşama müşterinin istediği tabela montaj yerinin doğru bir şekilde ölçüsünün alınarak projelendirilmesidir. Alınan ölçüye göre profil karkas oluşturulur, yapılan karkas ölçüsünde kompozit levha kesime yönlendirilir. Cnc yada lazer kesimi yapılan kompozit levha karkas üzerine montajlanır. Gerek imalat detaylarını gizlemek , gerekse şık bir görüntü elde etmek amacıyla 4 kenarına tabela renklerine uygun tonda alüminyum köşebent montajı yapılır.
  • Işıklı Kompozit Oyma Tabela : Işıksız tabela imalatında olduğu gibi ölçekli karkas hazırlandıktan sonra grafik çalışması yapılan dosya cnc veya lazer kesim makinalarında panel üzerine oyularak yerleştirilir. Işığın gölge yapmaması adına 10 cm gibi bir derinliğe ihtiyaç vardır. Bu sebeple kompozitin dört kenarına derz kanalı açılır. Levha düz bir zemine yatırılarak oyulmuş olan yerlere denk gelecek şekilde istenilen renkte pleksiglas malzeme silikon yardımıyla gövdeye yapıştırılır. Aydınlatma işlemi tamamlanarak tabela kapatılı